Moja tesne predvolebná spoveď

Nechcel som. Ale okolnosti ma prinútili. Keď som dnes prišiel na pivo, tak som bol z voleja prísediacimi od stola oslovený v zmysle: “Koho budeš voliť ?” No a prvé a posledné, čo mi napadlo, bola odpoveď: “Nepôjdem voliť, pretože tieto voľby nemôžu dopadnúť inak, ako dobre…”.

Trochu stôl zneistel, ale našťastie som nedostal doplňujúce otázky. Asi ma poznajú. Totiž dnes je krčmová a podomová politika tak nastavená – nehľadať komplikované vysvetlenia ani hľadanie analýz nejakých neprispôsobivcov, ale nájsť akord s tým, kto práve s nami dvíha pohár alebo vypĺňa daňové priznanie.

Chcem si tu poznačiť dôvod, prečo som tak odpovedal. Je prostý. Myslím si, lepšie povedané – posledné mesiace diania v našej gubernii a hlavne európskej kolónii ma akosi podvedome a intuitívne primäli k postoju, že to tak musí dopadnúť.  Jednoducho dobre. Samozrejme, následky môžu byť pre niekoho zlé, pre niekoho menej zlé, a niekto ich ani nepostrehne.

Ak vyhrá krajná pravica, mnohým sa po voľbách rýchlo rozšíria zrenice a dianie nadobudne relatívne rýchly spád k náprave – skôr ako prídu nové voľby. Ak vyhrá krajne liberálna ľavica, tak sa po voľbách menej rýchlo ale rovnako rozšíria zrenice iným a spád k náprave bude pomalší, ale istý – tipujem asi rok pred novými voľbami. Ak vyhrá usmiatym spôsobom deklarovaný “rozumný stred”, bude všetko závisieť iba na tom, ako to z médií zožerú ovčania ako predjedlo pred tým, ako sa opäť ponoria do svojich povolaní, hypoték a vysnívaných ambícií.

Bol som práve pri pri štvrtom malom, keď som bol vyzvaný, že mám ísť ráno voliť menšie zlo. Nepôjdem.  Aj keby mi hrozilo, že si ho už nikdy nedám. Prečo ? lebo zlo nesmie byť nijako “zmenšované”. Musí mať gate dole a v plnej nahote byť viditeľné a počuteľné aj počas anglo-rapového podmazu v ranných  správach tesne po počasí v rozhlase  na RTVS.

Neviem, kto ma číta, no možno prichádza doba, keď mi bude kýmsi odporúčané si svoje záznamy písať v nejakej svojej archivovanej riti a nie na webe, ale dnes pokojne prehlasujem, že zajtra rád prenechám štafetu tým, ktorí niekde v kútiku duše cítia a chcú, aby im starí a zlou dobou degenerovaní outsideri nekazili nárok na ich šťastie. A preto voliť nepôjdem. Aj keby mi hrozilo, že sa nedožijem dôchodku a jedného dňa skončím na periférii šťastnej komunity ako zberač plechoviek od piva či energo nápojov. To nie je pud sebazáchovy, ani kapric voči duchu nejakého konšpiračného toku sveta. To je obyčajná chuť zachovať si vlastné podvedomie a intuíciu. Ak ma čítaš a máš pocit, že som tupec, chápem ťa viac, ako si myslíš a vôbec ťa neodsudzujem.

Vôbec netvrdím, že dospieť k môjmu názoru trvá hrozne neefektívne dlho, pričom vyjasniť si tvoj postoj je relatívne efektívna jasná voľba. Naopak, ak píšem o intuícii, podvedomí a nedajbože o logike, tak tu nehrá úlohu čas, ktorý rozhodnutiam a výberu venujeme, ale obyčajný pocit sebazáchovy. Ale nie pocit sebauspokojenia.

Tento predvolebný šum medzi spolunažívajúcou komunitou sa snažím vnímať ako sa len dá. Už len ako ako pozorovateľ.  Nemám svižný jazyk, ani skok do reči, ktorý by prebil výrečnosť prísediacich. A vyprchala  mi aj chuť argumentovať. Témy cítim vážne. Natoľko vážne, že plytký spôsob, akým sa preberajú, ma odrádza reagovať plytko. Ľudia dnes vo väčšine nemajú záujem vypočuť iných. Názor, pocit, myšlienku iných. Dnes majú hlad zachovať svoju stopu, pach.  Ak mlčia, nerozprávajú, neargumentujú tak akoby ani nejestvovali. Chcú byť vypočutí ,chcú zasiať svoj mem. Napokon – veď to je normálne. Preto to musí dopadnúť dobre. Poslúži to prinajmenšom ako odstrašujúci príklad.  A ak bude zlý výsledok dobre dopadnuvších volieb časom príliš do očí bijúci, máme dosť pák a prostriedkov na to, aby sme časom upravili i dejiny …………

Ale už je desať večer, tak to ukončím. Zhrniem to jednoducho – áno, zajtra voliť nejdem. Vážne som nenašiel OSOBNOSŤ. Nenašiel som nikoho, kto by šiel zjavne s kožou na trh, žiadneho ťahúňa, ktorý by dnes kričal, že nielen kráľ má holú riť, ale takmer my, všetci. Lebo žiadnych frcov, matlov, koškov ani iných pánov a dámy nášho vysokého auditória takéto témy v zásede neserú. Chcú iba zasiať svoj posraný plytký mem. A ak myslím osobnosť, tak myslím človeka. Žiadnu anonymnú entitu, umelú inteligenciu. Ani mediálnu vlnu, trend, think-tank, nadáciu či agentúru. Človeka, ktorého možno pribiť na kríž NAŠICH hriechov a činov. Ale to je už o poschodie vyššie. Lebo tam o žalúdky a cenu nafty nejde. Tak sorry.

Nebojte, oni nejako prežijú. Kapre si predsa rybník sami nevypustia.

Dobrú noc.

Yaro.ja

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok