Útek za hviezdami

Agátové do pece sa čoskoro minie. A to zima ešte nepovedala posledné slovo. Len nech sa vyblázni. Nech sa k sebe človečina túli, tisne. Asi máme k sebe zimou trocha bližšie. Skoro ako v núdzi.  Asi preto je dnes “moderný svet” taký osamelý. Možno by som mal skúsiť zmeniť kmeň. Len kde začať.  Tetovanie mi planým pripadá, branding svedčí krásnym, stajlovaná briadka ani vyčesané číro mi evokuje nedostatok pokoja a náušnice, retiazky alebo hodinky by mi zavadzali na tele i v hlave. Radšej už nezačínať. Ostanem pri tom, čo mi zatiaľ celkom vyhovuje.  Neviem byť dostatočne “kmeňový” typ. Nedávno som sledoval, ako sa stretol po týždni-dvoch tucet ľudí v krčme a kým si všetci navzájom podali ruky, prípadne so ženami vymenili bozky, hlasito usmiali a prehodili nejakú zdvorilostnú frázu, usadili sa a rozhodli, kto komu, na čí účet, čoho a koľko objedná, zatúžil som vidieť to opäť, keby sa stretli, dajme tomu, po roku. Takéto kmene však súženie ani zima nezaskočí, sú zhmotnením toho pojmu “bližšie k sebe”. Leda žeby som sa mýlil.

Boli sme vo štvorici zas kuknúť pod polonahú Čiernu lutišu. Modrá obloha do zblbnutia a slnko tú bielu úplne rozpálilo. A v noci bola obloha tak čistá, že hviezdy sa predvádzali ako málokedy.

Nasledujúci týždeň prišli do nížin hmly, mnohí si pochvaľovali inverziu na horách, mňa nikam zvlášť neťahalo, len tak po okolí. Ale veď aj na zmenu príde. Lebo zmena je život 🙂 Treba myslieť na to Valar morghulis.

 

 

Znamenie

Zime to sluší.
Mrazivo po tele,
no hreje na duši,
ako už dávno nie.
Vábivo, celkom naživo.
Na všetkom iskrivé páperie.

Do svahu chodník vyrytý,
chôdza pradie, klame telom,
z tela,  úst,  para  sa  derie,
ešte  stupák,   lúka,  polom.
V stope štyria svetlom pripití.

Bielym prachom, parným dychom,
tichom,  pod   polonahým  vrchom.
Výlet do miest striptízov nočných hviezd.

Za tmy, do snehu píšúc, takáto sprostosť napadla mi.
Niekedy je celkom úlet močiť nocou pod hviezdami.

3 komentáre k “Útek za hviezdami”

  1. A vľavo od Orionu Betelgeuse – odtiaľ bol stopár po galaxii.. Haluz, keď som čítala sprievodcu, netušila som, že tá hviezda naozaj existuje.. 🙂

  2. Orion.. na oceáne som naňho čumela každú noc.. A pod ním je Sirius, navigačná hviezda. Niečo som sa naučila 🙂

    Rým potešil..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok