Odpočúvajte v pokoji …

Pôvodne som mal chuť si poznačiť svoju náladu hruba spred mesiaca – náladu, ako, sa vraví, pod psa. Ale prešlo ma to. Došlo mi, že som si ju vlastne navodil sám. Zbytočne hlbokým pozorovaním okolia. Nechám to tak. Nech si žijú všetci – vesmír, svety i ľudia, tak, ako sa zariadili. So všetkými svojimi zákonmi fyzikálnymi, matematickými, sociálnymi, morálnymi.  Špirála vývoja sa síce nikdy nevráti na to isté miesto, viac-menej pravidelne sa však krúti okolo určitej analógie minulosti.  Všetci časom nadobudnú nejaký “svoj” názor. Cestou činov, chýb a omylov.  Ak ho človek vyjadrí, nadobudne značku. Zaradí ho, priradí mu farbu dresu, košele, klubu. Toto rozdelenie ľudí podľa ich názorov v nás vytvára akoby mapy. Mapy rôznofarebnejšie ako politické rozdelenie sveta.

Názory a postoje sa menia poznaním. A hlavne nepoznaním. Nepoznanie má prevahu.  Tieto farby a mapy následne menia zákony. Názorová a postojová prevaha získala právo zákony a smerovanie meniť. A súdiť, odsudzovať.

….    smile Som sa nechal uniesť …. yes  … to mi iba tak napadlo v súvislosti s aktuálnymi drístami o kampani či programami kandidátov na prezidenta tejto malej krajiny. Asi som priveľa očakával. Programy, ako umietnenie v Good Country Index byť v prvej 25-ke,  vo World Happines Report rovnako, či v kvalite života podľa OECD do 15-ky či zvýšení počtu slovenských patentov na päťnásobok, to všetko je napísateľné na transparenty, zvečniteľné ako výzva pre masy, ale dnes už ani nemám silu svojim dávno dospelým deťom vysvetliť, prečo tomu neradno veriť, že ide iba o ďalšiu reklamnú pauzu počas nekončiacej hry o tróny. Boli tu povojnové tance, nádeje, separácie a gulagy, jednofarebné davy hnedých, belasých, so šatkami i kravatami, v maskáčoch i v latexe, s krížmi, hviezdou, mnohými hviezdami, svastikami, hashtagmi …

Priďaleko sa od seba vzdialilo zlé a dobré, človek ohluchne vo vákuu a oslepne uprostred tmy … osprostieva uprostred pofidérneho dostatku informácií a privyknutej drogy.

Fakt si myslím, že sa nachádzame opäť na mieste časovej špirály, ktorá napovedá, že sa nám rozmazalo skutočné zlo, v ušiach nám píska mediálna uspávanka a tak sme si na to zvykli, že máme pocit, že to tak má byť.  Žijeme v krajine, na ktorej si už mnohí obúchali čižmy a tí, ktorí mohli a mali najviac čo o kopancoch vravieť, vyhynuli alebo nadobro zmĺkli, lebo im už i tak nikto neuverí.  Náš genóm prirodzene spomalil, pribúda krajín, kde sa predá viac stareckých plienok ako kojeneckých,  oháňame sa potrebou vzdelávania a pritom sa vedome a so zhovievajúcim úsmevom podvolíme v konečnom dôsledku k jeho znižovaniu. Áno, digitálne osprostievame.  Nekvalita vo veľkom objeme je ospravedlňovaná pokrokom a potrebou obratu, pravda nosí certifikát oprávnenia, otvorenosť sa stáva nechutnou a zvrhlou. Nezávislosť v rozhodnutiach, činoch, v potravinách sa stáva najnebezpečnejším rysom tých, ktorých už nemožno zdierať ani vydierať.

Sme na hrane ďalšej ekonomickej krízy, slovo vojna akosi zovšednelo. I v práci šetríme. S heslami, výzvami, za ktoré by sa nemusel ani na útvare hanbiť žiaden politruk. Podchvíľou odchádzajú zamestnanci, ktorí boli vedome zamestnaní na dobu určitú. Kontraktní vraj od marca už nedostanú príspevok na obedy. Ukrajinci a iní “zdemokratizovatelí”, čo vycestovali k nám v nádeji a za masívnej podpory podivných pracovných cestoviek, dostanú menej ako podminimum. Vypočujem si hovor “Mama nevolaj mi tak často, stojí to peniaze… ” Nadčasy majú výdajcovia stravy, umývači riadu a iní pomocnícich vyplácané naruku, pomimo … mlčky, ticho, pokorne si užívajú demokracie a raz mesačne posielajú peniaze svojim mamám a rodinám.

Najviac sa ušetrí na spodine. Vždy. Stačí vychovať a nasypať občas zrno vrstve poplatných drábov. Sociopatov, ktorých mocní držia za gule hypotékami a mocou nad spodinou i bez náležitého vzdelania a oprávnenia. Procesy a drábi zariadia, aby sa zárodky nenávisti identifikovali, nabonzovali, verejne odsúdili poplatných posluhovačov nepriateľa. Budú udržovať večný plameň existencie nepriateľov a odporcov ich všeláskavých ideí. Svorky, vychované v duchu rozdeľ a panuj, dnes ale neceria zuby k útoku, ale k úsmevu.  A ten, kto to nevidí, koho zákon o zmene definície hnoja uteší, že po ňom vlastne nechodí, alebo iný, ktorý sa do konšpiráciou predýchaných senzácií  snaží prepašovať akýsi oprávnený odboj, nech sa postavia so zaviazanými očami na jednu nohu a počítajú, ako dlho sú schopní na nej ustáť.

Bolo inak pár dní, ktoré stáli za dlhší špacír, tak som sa prechádzal. I s babami,  s vínom a syrom v kapse a pár pomačkanými mandarinkami. Som ich tak cestou sledoval, ako voyer bez úmyslu, ako si čvirikajú tie svoje kadernícko-pracovno-rodinné témy, ktoré sa mi časom zdajú tak nejako stále viac príjemnejšie a oddychovejšie. Odpočúvajte v pokoji, priatelia…

Jeden komentár k “Odpočúvajte v pokoji …”

  1. TV Život uvádza nekonečný seriál: Začiatok (x-tá repríza)

    P.S. Sem to ešte neprišlo? no

    súbor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok