Kovidový zimný slnovrat 2021

Tak po dlhom čase – vianoce opäť na blate, ale stále je sa na čo tešiť, i keď stále je sa i čoho obávať. Kovidárium je v kurze, ale v podstate sa nič nemení.

Pokračuje dlhotrvajúce rozdelenie človečenstva akoby sa všetci tešili na to, až nastane doba, ktorá ich všetkých opäť znova spojí. A to, źiaľ, príde vždy, až keď je horšie. Zatiaľ sa zvoní kľúčmi, rinčí oružím a pravda chodí v slušivých maskáčoch.  Kovid sklopil zraky beznázorovcov do telefónov a médií, ktoré majú lisovacie nástroje obrúsené do presných tvarov a memov, z ktorých sa profilujú vraj rozumní a  vraj dezolujúci.  Vždy som si myslel, že jedinec, ktorý sa považuje za rozumného a dokonca vzdelaného, nikdy nepohŕda človekom menej vzdelaným a neoznačí ho za lúzu, tupelo alebo inak dehonestujúco.

Napokon medzi miliónmi jednoducho mysliacich a konajúcich sa nachádzajú práve tí, ktorých občas tí rozumní veľmi nezištne požiadajú o službu, pomoc, prácu. Netreba sa hrať na niečo, čím nie sme. Ako milá tvár, ktorá si urobí selfie s vystrúhanou grimasou do našpúlených pier, lebo má pocit, že vyzerá viac sexy, alebo lajkovanie a zdieľanie čiehosi názoru len preto, lebo sa dobre číta.

Slová, memy, pózy a názory raz zhasnú s prvým dlhodobejším výpadkom internetu a všetko obostrie hlad stretnúť hoci lúzu alebo dezoláta, ktorá bude ochotná podať pomocnú ruku alebo výkon, ktorý klávesnicou nezvládneme.

Mali by sme mať k sebe trochu viac úcty, vzdelávať sa v kritickom duchu a nedať sa za každú cenu viesť zjednodušujúcimi floskulami, ktoré už minulosť vedela často vyzliecť z gatí.

Nevedomosť je naozaj sila a iba skutočne hĺbajúci a neplytký človek by mal sebareflexívne priznať, že nie všetko, čo sa javí ako progres, ním naozaj musí byť v budúcnosti a nie všetko, čo považuje za opovrhnutiahodné, pramení zo samej podstaty jedinca. Motivovať strachom a dezilúziou je jednoduchšie ako pochopením a pomocou.

Dúfam, že to nie je môj posledný zápis do môjho záznamníka a že tam vonku, za oknom bude stále visieť ten hamak a nádej, že všetko má ešte zmysel a nádej.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok