Denaturácia, demokracia, slušnosť

Mrazy sa pobrali, popri morave sa dalo prechádzať celé hodiny, mlčať a sledovať napríklad operencov. Volavky, labute, kačice,  aj párik veľkých dravcov v korune.

 

Alebo sa dalo aj nemlčať a vykričať sa v uliciach. Chvíľu som uvažoval nafotiť davy na námestiach, ale mal som z toho nanič pocit.  V hlave som mal priveľa otázok a málo odpovedí na ne. Vraj  –  za  “Slušné Slovensko ?” Od Austrálie po Ameriku ?  Niečo mi ušlo ? Sú naozaj davy tak naivné ? Doteraz kde bola opozícia ? Práve teraz ich osvietilo ? Naozaj bliakajúc o spravodlivosti čakajú, že po tomto prehľadnom hyenizme ich bude súdny človek voliť v predčasných voľbách ? Alebo im to “zariadi” nejaké iné, nadnárodné “hnutie za slušnosť ” a tancujúce ovečky v uliciach ?  Ako je možné, že všetci vinníci od čias Močiara až po dnešok jednoducho nesedia v base ? Nehanbí sa ani náš “rezident bez tváre” ?  Slušnosť už nie ako norma ale  smrťou vykúpený kredit ? Budú aj nasledujúci piatok pochodovať všetci vopred poučení o téme, mieste a výbave ? (ako kedysi na 1.mája, keď sa za účasť v sprievode fasovalo 50 Kčs a strapaté mávatko … tiež hrávala muzika, boli stánky) … alebo sa bude pochodovať, kým nielenže že nepadne stará vláda, ale terajší “spravodliví” nebudú mať zaručenú účasť v novej ? Lebo dôkazy o potenciálnom marení vyšetrovania interpolu, europolu, scotland yardu, chemickom útoku alebo zbraniach hromadnej útechy sa nájdu vždy, ked treba. Na to stačia prachy a pár prostitútiek v médiách či “zainteresovaných”. Viem, mnohé médiá tomu, čo hlásajú aj naozaj veria. Ale jasné vysvetlenie tej vraždy si nikde neprečítame.

  Mám zlú predtuchu – raz sa bude stíhať akákoľvek odchýlka od tejto denaturovanej podoby demokracie – demokracie bez jasnej tváre a ostrého obrysu.  Prirodzenými sa stanú akési križiacke výpravy v mene akejsi slušnosti – v mene akejsi demokracie a akéhosi zdravého, vraj slušného životného postoja.  A potom už žiadne omyly riešené v uliciach medzi voľbami.  Žiadni Trumpíci, žiadni Putíci.  Žiadne lokálne rozhodnutia, stratégie, žiadne hlasy ľudu. Jednotný systém kapitálu a čísla. Transakcie. Export systému, import výnosov. Systém. Pravidlá pre prežitie Systému. Poskladáme svorne finančne motivovaný a  dostatočne nenažraný parlament ako dôstojný a reprezentatívny orgán, ako hrdého nositeľa pokroku a šíriteľa všeobecne rešpektovanej dobrej vôle.  Voľby časom zrušíme ako neperspektívne. Do desiatky rokov splynú do formálnej voľby v rámci federáciou ponúknutých certifikovaných alternatív – sociopatov manažerov, akoby ich jedna strana mala. Ak sa dnes obracia časti populácie žalúdok nad vládou jednej strany nedávno, tak bez mihnutia oka sa učíme prijímať vládu jednej viactvárej strany už dnes… a naučíme to celú populáciu. Hádam nepripustíme, aby nevedomé teliatka hlasovali tu za Euro, tu  za Zemana, za Brrrrexit, raz za NATO a potom srať nato.  Žiadna cesta naspäť ! Aparát je už rozsiahly a hladný. Čo je nás, uvedomelých, slušných, počestných a vzorných občanov po názore nejakej tupej väčšiny !  Zakážeme referendá, voľby “zefektívnime”, aby volili iba tí sýti. Tí sú viac motivovaní strachom schudnúť ako “spodina” pribrať. Alebo budú za masy voliť vyprofilovaní rezidenti. Ohniská emočných eskalácií, národného cítenia a iných neželaných aktivít budú títo rezidenti hlásiť príslušným miestnym socio-klerikom, aby boli správne usmernené a určené na vhodnú prevýchovu. Vzniknú akési milície s vlajkou pacifizmu. A obyčajný človek nebude vedieť, čoho sa má báť viac. Či túžby spoznať pravdu alebo všeobecného nezáujmu o ňu ak ju napokon objaví. Dnes už je k tomu blízko. Equilibrium. Prozac … uff ..nechutná vízia

Ako z Majstra a Margaréty. Hociktorá čeľaď živočíštva predčí človeka. Niet zlejšieho tvora na zemi ako je človek.

V českej wiki som našiel:

Denaturovaný ethanol a jeho výroba je politickým kompromisem.
Nabídka a poptávka po denaturovaném ethanolu vyvstávají z toho,
že běžný ethanol (vhodný k pití) je obvykle mnohem dražší
než jiné podobné chemikálie, protože je vysoce zdaněn – kvůli
zajištění daňových příjmů a současně jako nástroj zdravotní politiky.
Pokud by byl čistý ethanol levně dostupný jako palivo nebo rozpouštědlo,
lidé by ho pili.

A čo tak:  “Denaturovaná pravda a jej výroba je politickým kompromisom. Ponuka a dopyt po denaturovanej pravde vychádza z toho, že bežná pravda (vhodná k správnemu rozhodovaniu sa) je obvykle oveľa drahšia ….”

13 komentárov k “Denaturácia, demokracia, slušnosť”

 1. Stanovisko ultras som čítala ešte minulý týždeň. Sledujem rôzne médiá, nielen denník N. A iné zdroje, neverejné..
  A kam to povedie? Neviem. To teraz nevie nikto..
  Btw – na námestie sa ľudia nechodia “stretávať”.. je tam mnoho ludi ktorí su tam sami za seba, bez známych. Ani ja nikoho nepresviedčam, a presvedčiť sa tiež nenechám. Mam svoju hlavu, a značne kritickú..

  A btw – nemala by mačka chytať myši, a nie čakať na granule z misky?..

  1. .. Ofy dokáže uloviť nielen myš, ale i potkana alebo krta, to by som jej krivdil …
   ..a že dostane granule ? 🙂 .. doba je zatiaľ štedrá … mnohí máme vecí,
   ktoré v zásade i nepotrebujeme … užime, kým sa dá 🙂

   1. U otca som naposledy náhodou objavila asi 50 metrov krajčírskej gumy rôznych hrúbok. Tvrdil, že to sa môže hodiť, s čím sa teoreticky dá súhlasiť. A potom som našla ešte miniobálku napchatú bielymi ústrižkami okrajov poštových známok, čo svedčí o tom, že tam tieto prepotrebné kúsky dlhodobo poctivo odkladá. Na moju otázku, že preboha, na čo mu toto je?? sa skoro urazil:). Vzhľadom na jeho vek si tiež v duchu vravím, uži, kým sa dá:):)
    Ale áno, sme obklopení neuveriteľným množstvom “balastu” rôzneho druhu…

    1. … sa pamätám, ako som raz narýchlo hľadal takú gumu …tepláky
     som si počas futbalu musel stále poťahovať 🙂 … nevyhadzuj ! 🙂

   2. Pozajtra mame pohreb, zomrel môj 91-ročný dedo. Myslim ze už ho to tu prestalo baviť.. odkedy prestal počuť.. Tak užívajme, to co počujeme, vidime, cítime..
    A z pohrebu rovno na svadbu, na Popradské pleso. Zenich, cosi ako mladší brat, mi asi šesťkrát volal, či prídem..
    Asi nema význam sa zamýšľať nad tým, preco sa to vsetko zišlo v jednom týždni. No aspon ze to nie je v jeden den, lebo to by bola dosť blbá dilema..

 2. Smutné slová, krásna mačka…neprežívaj to tak smile .

  E. má pravdu, mali by sme viac načúvať hlasom prírody, tie vedú neomylne na sever bye

  1. … neprežívam, iba pozorujem a serie ma tá naivita a slepota… mediokraciu považujú za demokraciu, bojujú proti oligarchii a korupcii tým, že ju napokon iba presunú inam a úplne zneviditeľnia nielen pre seba ale i pre vládu, ktorú si neskôr zvolia …voľbu nejakej strany stále vidia ako alternatívu :).. nevolia autoritu a kontrolu nad disciplínou lokálnych finančníkov, ale beztvaré tézy a rozpredaj vlastnej kuchyne a jediné, čo majú (a vlastne čoskoro stratia), rodinnú, rodovú a národnú náležitosť zamenia za definitívny pohľad do mobilov, bankomatov a zasnených fráz o slušnosti z organizovaných pódií … bojovalo sa proti komunizmu a napokon sme sa jeho sofistikovanejšou formou nechali infikovať až na kosť …ale že ma to serie neznamená, že to nechápem …áno, je to až neľudsky ľudské … žofia je tiež spokojná, že má denne svoje granule …

 3. Väčšina účastníkov pochodov nemá potuchy o čom boli prvomájové sprievody. Vtedy ešte neboli na svete, tato asociácia im chyba. A pri protestoch chýbala tvoja generácia..
  Presvedčila som sa o tom na vlastne oči. A celkom som medzi tu mládež zapadla. Pred pár dňami mi kamarátka, s ktorou som sa stretla po dlhom čase, hneď po pozdrave zalichotila “Ty sa vôbec nemeníš..” Mala by som? Vraj “nestarneš, nepriberáš…” A nemyslím si, ze som nejaká ovca, skor mávam v živote pocit, že som dosť čierna medzi bielymi..
  Každý má právo na svoj názor, aj ten tvoj rešpektujem. A ja zasa v piatok pôjdem na námestie. Mam to hneď za rohom. A naživo je to lepšie ako na akejkoľvek obrazovke 🙂
  Pekný den.. uvidíme co ten dnešný prinesie, aký nečakaný zvrat či udalosť..

  1. ..dobre si to vystihla “…či uvidíme nejaký nečakaný zvrat či udalosť…” áno, som z generácie, čo si pamätá rôzne formy “agitky” a udalosti 🙂 …inak žiadna nuda – C.S.I.MIami,C.S.I.N.Y.,N.C.S.I.L.A. vtedy zastupovali mamut, čundre a pre imobilných “Večerník” a jeho “Čierna kronika”, obohatený sem-tam nejakým “rozptýlením” lokálneho mafiána. No vidíš – ty sa pochváliš, že ti zalichotili ako nestarneš a nepriberáš, a mne beštie nie a nie zalichotiť 🙂 – tuším tam v piatok pôjdem.. alebo sa dnes večer kuknem do zrkadla a piatok sebakriticky vynechám 🙂 Nezosobňuj, nie všetci sú ovčania, ale mainstream je mainstream … právo na názor ? veď každý si môže myslieť čo len chce 🙂 … a aj si myslí čokoľvek …sebou naučené, odpozerané, pochopené…

   1. potenciál na nečakané zvraty a udalosti v najbližšej budúcnosti je celkom slušný:

    https://dennikn.sk/1060424/parlament-narodneho-upratovania/?ref=mpm

    nezosobňujem, ty si to tak napísal, že to vyznelo, akoby ľudia čo sa zúčastňujú týchto protestov boli hlúpe či naivné ovce. a inak netancuje sa tam, a nie sú tam žiadne stánky..
    nemám veľmi s čím porovnávať, prvý máj si veľmi nepamätám, a v 89 som bola primalá na štrnganie kľúčmi na námestiach, mám to odpozerané len z telky (v tom čase som ju ešte pozerala, keď mi naši dovolili). ani na divoké 90. si veľmi nepamätám, lebo som ich strávila u mamuta a na čundroch s horolezcami..

    žijem tu a teraz (hoci vôbec netuším, čo je C.S.I.MIami,C.S.I.N.Y.,N.C.S.I.L.A…). a mám pocit, že teraz treba ísť na námestie. no neriešim, kto tam bol či nebol tiež. občas síce riešim, čo mi hovorí zrkadlo, no väčšinou som spokojná 🙂 ..a kamoške som neprezradila, že mám o pár kíl viac. ak si to nevšimla, asi to nebude také strašné…

    ani s tebou to nie je až také strašné. aj keď niekedy hrozne pindáš.. viem, že vieš aj pekne písať.. 🙂 ..a viem, čo by ti povedalo zrkadlo, ale neprezradím, aby si nebol namyslený.. 🙂

 4. Závidíííím Žofe ten jej názor na článok a celé to dianie okolo. beach .

  PS:Chýba mi tam info o postrihanom viniči a druhom postreku broskýň .

  1. Máš pravdu – myslím na sprostosti a potom vynechám to podstatné fool …postrihané už je dávnejšie, druhý postrek už je za dverami…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok