Jar

To trvalo. Šestnásty týždeň konečne sem prišla. Rozkopla dvere, vohnala do dvora kŕdle vrabcov, do vlasov Mareka z ulice viac gélu a mňa do záhrady … ale zdá sa, že ešte pár dní, a oprášim bicak. Minulý víkend sme hrabali na dráhe, vyúdil som si bundu aj foťák, ochutnali sme zopár vín a bolo fakt na tričko. Ozaj – a zdá sa, že som nie až tak sebastredný, ako som si myslel … Občas sa fakt nemám rád. Hlavne, ak nedokážem aspoň zdvorilo predstierať, že ma čosi zaujalo, napriek gestikulácii hraničiacej s bojovým umením. Herci to fakt nemajú ľahké.

Broskyňu som ošetril naposledy na kučeravosť, vinič dostal síru
a odstránil som mu lyko a rosné korene. Jozef pomohol v pondelok kultivátorom, mňa ešte čaká dokončiť chodníky medzi viničom a skrátiť borovicu.  Práve som sa dozvedel, že si mám dávať večer pozor, kadiaľ sa budem pohybovať, lebo Pupimu sa narodil vnuk. Dám si pozor, radšej mu potrasiem pravicou neskôr …

Jano vravel, že kdesi čítal štatistiku, ktorá tento rok “zvýznamnila” ako prvý, v ktorom zomrelo viac ľudí na následky obezity, ako od hladu. To je fakt sila. Akurát neviem, či sa mám radovať, že ubudlo hladujúcich, alebo pribudlo potravinových zdrojov. Detaily tej štatistiky nepoznám, ale asi ani jedno ani druhé. Radosť sa nekoná. Sýty hladnému neverí, s jedlom rastie chuť, pridajme genetické predispozície, štítnožľazové problémy, rastové hormóny a stres zo zneužívania barbie na strašenie detí pred podvýživou a zistíme, že na nedostatok fyzickej aktivity zostane z milióna jedincov možno stovka… Obezita ako choroba a hlad ako jej následok …či ?

Nikto mi nevráti časy, keď po ulici v Rači prešlo auto dvakrát za polčas, kedy sme brány z asfaltky jednoducho odsunuli alebo nás zdvorilo obišiel po chodníku, ani vôňu kuraťa, ktoré by dnes mali predávať skôr ako nový druh ryby.

Ale mal by som byť za to všetko vďačný. S pribúdajúcim počtom  “spokojne vyzerajúcich” ružolícich obéznych ľudí rastie predsa spotreba. Potravín pre narastajúce žalúdky, odevov a obuvi, ktoré musia mať rozmer a životnosť predsa len nižšiu, technológií na prepravu, komunikáciu, logistiku s tým spojenú. Obezita vlastne zabezpečuje pokrok. Čo na tom, že za chvíľu bude schopná už  “čája” v puberte  pridusiť svojho trúdika už pri prvom pokuse ju opeliť či nájsť na nej romantické miesto lásky … s úbytkom síl a sebavedomia nám pomôžu offroady, s odchádzajúcim zrakom a zmyslami nám pomôžu médiá a chémia a so zakrpatením rozumu a vôle mi pomôže Pupi, keď ho najbližšie stretnem, lebo mi popíše vnuka a celú story tak detailne, že by som to vedel obkresliť  ..

Hlavne že to prišlo. Všetka tá vôňa, vzduch presýtený peľom, prachom a divokým parfumom poodhalených prieramkov, čajočky v leginách z kozmických materiálov a bokmi veľkosti slušného billboardu, spotení mládenci s divokými a nenásytnými koňmi pod kapotou, cyklistické helmy vystresovaných honičov kilometrov a zosobnené sny o neosobnom sexe… je tu jar…

jar

 

2 komentáre k “Jar”

  1. …na bezkontaktne kung-fu by mohol zabrat diazepam.. 😉
    …taketo portrety si mal na mysli?…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok