Coolminácia a blahorečení presvedčení

osireliV sobotu, po dažďoch, ktoré naplnili pomoravie, sa vzdula Morava tesne na prvý stupeň. Našťastie len pokojne, nadýchla sa, a  číra, bez veľkých nánosov ustúpila. Obrátiť sa majú aj teploty, vyzerá to, že rovno z bundy do tielka. Aspoň prestanú slimáci požierať jahody … všetky, čo začerveneli, boli “načaté”.

Včera mi tak prišlo, že všetko má svoj čas obratu. Vzdutá rieka nemôže rásť večne, žiadna radosť netrvá donema. Aj ten týpek, čo roky sedel pod stromom až pookrial do stavu nirvány, sa raz musel postaviť s niečím ako “Kurva,  som nejaký pokrčený a aj hladný…”  Je super, ak sa veci, stavy a hladiny menia k lepšiemu. Vtedy sa prichytím pri pomyslení na spomalenie času, nech ten trend trvá čo najdlhšie. Ako čerstvá a voňavá jar či búrkou premytý letný vzduch, zmyselná triaška, oživenie príjemnej predstavy.  No a po takejto zmene k lepšiemu zákonite príde opačná a tak dokola. Summa summarum je to very dobre.  Lebo vlastne táto nepravidelná čiara, podobná záznamu seizmografu,  plná všetkých tých kulminácií, silných zachvení i relatívnych pokojov je prejavom života.  Preto nechcem sedieť pod stromom v nádeji, že “znirvániem”. Lebo ako sa tak “pozorujem”,  s pribúdajúcim časom mi výraz “som presvedčený” stále menej vonia. Nevadí mi, ak ma niekto zasype pojmami “videl som“, “vypočul som“, “ochutnal som“, “naučil som sa” alebo “myslím si“. Ale keď v rozhovore počujem “som presvedčený“, tak sa mi evokuje nielen “vzali mi“, “chýba mi“,  “stratil som“, ale dokonca “zahodil som“, “odmietam“, “nepotrebujem” …  Radšej budem zlorečený zvedavý ako blahorečený presvedčený …..

ten istyP.S.   Tento stromček som (si) sľúbil cvaknúť na jar.

Narástli mu listy, v sobotu ho hojdal vietor a na lúke za ním kulminovala hladina.

2 komentáre k “Coolminácia a blahorečení presvedčení”

  1. zvedavi su nuteny sa naucit a ked skoncia vedia a ked vedia tak su o tom presvedceny s prihliadnutim ze to presvedcenie ma dobu trvanlivosti .D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Na ochranu proti spamu zadajte slovo v obrazku
Anti-spamový obrázok